Jak vybrat cyklistickou brašnu?

Vozte s sebou na kole pohodlně vše, co potřebujete

Buďte při jízdě na kole připraveni na vše. V cyklistické brašně můžete trvale vozit základní nářadí na opravy, pláštěnku nebo dokonce náhradní oblečení. Podle obsahu pak vybírejte odpovídající kapacitu brašny i její umístění. Jak vybrat brašny na kolo se dočtete v našem rádci.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 5 min.

Umístění brašny na kolo

Pod sedlo

Brašny na kolo pod sedlo mají většinou menší objem a slouží na úschovu náhradní duše, lepení a jiných drobností. Podsedlové cyklistické brašny se kotví na sedlovou trubku nejčastěji suchým zipem nebo pomocí držáků.

  • Pojme náhradní duše, lepení, peněženku, klíče

  • Většinou menší objem 0,5 – 1,5 l

Brašny na kolo pod sedlo

Na řídítka

Ať už v drobném provedení na mobil, nebo objemnější kapacitě na větší výbavu, do brašny na kolo na řídítka se většinou dostanete i při jízdě. Proto se do ní umisťují mapy, navigace, mobil nebo třeba kapesníky.

  • Vhodné na elektroniku, mapy, kapesníky, brýle

  • Často uzpůsobený na mapy a navigace průhlednou kapsou

Brašny na kolo na řídítka

Na nosič

Jednoznačně největší kapacitu hledejte u cyklo brašny na nosič. S tou můžete směle vyrazit na vícedenní přejezd hor nebo delší zahraniční expedici.

Abyste mohli brašnu připevnit, budete logicky potřebovat nosič na kolo. Na něj pak můžete náklad zavěsit ze stran či ze shora. U postranních brašen náklad vždy rovnoměrně rozložte, aby se kolo nepřevažovalo na jednu ze stran.

  • Vhodné i pro vícedenní výpravy

  • Velká kapacita na stan, spacák, jídlo a oblečení

Brašny na kolo na nosič

Na rám

Kolem rámu vašeho kola můžete brašnu přidělat více způsoby. Jednou možností jsou cyklo brašny na rám, které umisťujete na vrchní trubku před sebe.

Dalším způsobem jsou brašny do rámu kola. Ty jsou zavěšené v některém z rohu rámu, a mají tudíž trojúhelníkový tvar.

Na poslední možné umístění jsou uzpůsobené brašny na kolo pod rám.

  • Podobně jako brašna pod sedlo pojme nářadí, peněženku i svačinu

  • Spíše nižší kapacita

Brašny na rám Brašny do rámu Brašny pod rám

Jak vybrat velikost rámu silničního kola se dočtete v našem článku. Jak na přepravu kola ve vlaku si připomeňte na naší stránce.

Tašky na kolo podle využití

Kolo jako dopravní prostředek

Jezdíte na kole do práce nebo na kratší vyjížďky po městě? Vybírejte takové brašny, které se jednoduše demontují. Pravděpodobně také oceníte elegantnější design více připomínající běžné tašky či batohy. Nejčastěji se tyto modely umisťují na nosič nebo řídítka.

Jednodenní výlety

Podle toho, kolika osobám převážíte náklad, vybírejte odpovídající kapacitu. Ideální jsou alespoň částečně nepromokavé brašny na kolo nebo vybavené nepromokavým návlekem. Z materiálu převládá textil, obvykle dostatečně prodyšný.

Delší expedice

Na vícedenní treky volte odolné cyklobrašny s vodotěsnými zipy, lepenými švy a ochranou proti protržení. Brašny s vysokou kapacitu se přichycují na zadní nosič a počítat musíte s jejich vyšší hmotností.

Nepromokavé cyklistické brašny

Objem a materiál cyklistické brašny

Objem

Kapacita brašny se udává v litrech. Obecně lze říct, že brašny okolo 1 - 2 l jsou vhodné pro základní příslušenství a drobnosti, rozmezí 3 - 9 l i pro náročnější jednodenní výpravy a do větších vměstnáte i objemnější náklad nebo výbavu na vícedenní cestu.

Umístění brašny Přibližný objem (l) Pojme
pod sedlo 0,5 – 1,5 základní cyklo nářadí, náhradní oblečení
na nosič 15 – 70 stan, spacák, oblečení, jídlo
na řídítka 1 – 7 mapa, mobil, kamera, peněženka
do rámu 1 – 2 svačina, drobné nářadí, pláštěnka

Materiál

S výběrem materiálu budete rychle hotovi, protože většina tašek na kolo se vyrábí z odolného textilu. V popisech jednotlivých produktů dále sledujte, zda brašna obsahuje plastové výztuhy pro vyšší nosnost nebo zvýšenou ochranu proti vodě.

Masivnější plastové skořepiny více připomínají kufry. Unesou těžší náklad a lépe odolají vnějším podmínkám. Do města můžete sáhnout i po kůži, která je však náročnější na údržbu.

Materiál Výhody Nevýhody
textil lehký, univerzální bez dodatečné úpravy promokne
plast unese více nákladu, lépe odolá vodě citlivější na nárazy, vyšší cena
kůže odolná, stylová do města náročnější údržba, hůře snáší vodu

Kompatibilita s kolem

Spolu s objemem kontrolujte vždy i nosnost, a to nejen brašny, ale přímo samotného kola. Pokud byste hodnoty překročili, mohli byste tím narušit stabilitu během jízdy a v horším případě i poškodit rám nebo nosič.

Dále kontrolujte rozměry brašny. Zvlášť pokud pořizujete brašnu do rámu. Vybírejte takový rozměr, ke kterému se vám stále dobře vejde např. láhev na pití nebo jiné příslušenství.

U menších kol nemá smysl kupovat příliš velké brašny – nejen že nebudou dobře pasovat, ale kolo mohou také převažovat.

Způsob upínání brašny na kolo

Nejčastěji narazíte na jednoduché zapínání na suchý zip nebo pokročilý zacvakávací systém s plastovými zámky. Suché zipy se snadno upínají a pasují na všechny typy kola. U plastových zámků sice oceníte pevnost a delší životnost, ale zas počítejte s vyšší váhou.

  • Suchý zip – univerzální použití na všechny typy jízdních kol, časem se však opotřebují. Zavazadlo připevněné suchým zipem bude mít také vždy alespoň malou vůli.
  • Gumový popruh s háčkem – podobně jako zipy se i popruh dobře přizpůsobí tloušťce kola. Může být však méně stabilní a odepínání vám nemusí jít vždy tak snadno. Mechanismus ale méně podléhá opotřebení.
  • Zacvakávací systém klick-fix – kvalitní a často i velkoobjemové brašny zacvaknete systémem klick-fix. Takové řešení oceníte ve chvíli, kdy zavazadla z kola často sundáváte.
  • Držák – využijete hlavně u brašen na nosič. Držák zavěsíte za konstrukci nosiče. Připnutí a odepnutí je potom velice snadné.

Vnitřní uspořádání

Podle toho, kam na kole vyrážíte a co přepravujete, vybírejte i vhodný vnitřní prostor brašny. Na elektroniku se vám budou hodit vyztužené kapsy s vnitřní přepážkou nebo malé síťky na mobil či náhradní baterku.

Do dvojitých a trojitých vnitřních kapes přehledně uspořádáte všechny drobnosti. Na základní nářadí vám bude stačit i jednoduchý jednokapsový systém.

Praktické doplňky a funkce

Stejně jako se při výběru zaměřujete na systém kapes a vnitřní uspořádání, mohou být rozhodujícím bodem praktické doplňky a jiné vychytávky. S jakými se setkáte nejčastěji?

  • Pouzdra na mobil na kolo – speciální často i polstrovaná kapsa určená na mobil. Skvěle se vyjímá na řídítkových brašnách, kde můžete telefon díky fólii kontrolovat i za jízdy a případně využívat jako navigaci. Oblíbená je rovněž cyklistická brašna na rám jízdního kola s kapsou pro telefon.
  • Kapsa na lahev – u větších tašek najdete i postranní kapsu na láhev. Výbornou vychytávkou je potom izolační vrstva, která udrží teplotu nápoje.
  • Karabina na klíče – ve vnitřní kapse najdete karabinu na klíče, díky které je už nebudete muset sáhodlouze hledat po celém dně tašky.
  • Reflexní prvky – odrazová barva, která zvýší vaši viditelnost v horších světelných podmínkách.
  • Gumicuky – pro další náklad využijete integrované gumicuky na vnější straně brašny.
  • Odnímatelný ramenní popruh – pokud často necháváte kolo bez dozoru, využijete odnímatelný popruh brašny, kterou si tak budete moci vzít sebou do města.
  • Pásek na blikačku – někdy mohou brašny zabrat místo, na něž se jinak umisťuje blikačka. Proto mají v přední či zadní části pásek, za který lze výstražné světlo přichytit.
  • Zvýšené polstrování – chystáte se převážet fotoaparáty, kamery a jiný křehký náklad? Rozhodně se ohlížejte po brašnách s výztuhami a silnějším polstrováním některých kapes.
  • Impregnace – vrstva látky, která odpuzuje vodu a brání jejímu proniknutí dovnitř. Není-li brašna impregnována již od výrobce, je možné impregnaci zakoupit a aplikovat dodatečně.

Výbava na cyklistiku

Jízdní kola

Elektrokola

Pláště na kolo

Cyklistické tretry

Cyklistické helmy

Cyklistické brýle

Nářadí na kolo a údržba

Doplňky na kolo

Rady na závěr

Údržba brašny na kolo

Aby vám brašna vydržela, je potřeba se o ni patřičně starat a provádět alespoň základní údržbu. Důležité je nepřetěžovat a nepřeplňovat ji, aby nedocházelo k přílišnému namáhání materiálu. Pozor také na vkládání ostrých předmětů, které by konstrukci mohly proděravět.

Čištění v 5 krocích

  1. Pokud dojde ke znečištění, brašnu co nejdříve očistěte, k tomu by vám většinou měl stačit vlhký hadřík.
  2. Pro důkladnější čištění od špíny, která není vidět na první pohled, využijte speciální přípravky na outdoorové materiály. Ty zároveň materiálu prodlouží celkovou životnost.
  3. Pokud se na kole pravidelně pohybujete za deště, nezapomeňte na kvalitní impregnaci a její pravidelnou obnovu.
  4. Kožené brašny vždy otřete do sucha. Na větší znečištění použijte speciální pěnu k tomu určenou.
  5. Plastové brašny můžete omýt i samostatně v saponátové vodě.

Další užitečné články

Velikost rámu Přeprava kola